Hiro

تاریخچه gnss

تاریخچه GNSS به صورت عمده وابسته به شرکت تریمبل (Trimble) می باشد. چرا که این کمپانی بزرگ که در ادامه به گذشته آن پرداخته خواهد شد رد پای بسیار موثری در راه اندازی بسیاری از سیستم های امروز GNSS دارد.

شرکت تریمبل (Trimble) در سال ۱۹۷۸ در طبقه بالای یک تئاتر به نام لس آلتو (Los Altos) واقع در خیابان سیلیکون (Silicon) بنیان گذاری شد. در ابتدا این شرکت توان خود را برای تولید محصولات با تکنولوژی لورن (Loran) بنا نهاد، محصولاتی که مختص تعیین موقعیت زمینی (Ground Based Navigation) و سیستم زمانی در ایالت متحد آمریکا بودند. این دست محصولات عموما مناسب بازار تعیین موقعیت دریایی می باشند. در همان زمان سیستم تعیین موقعیت جهانی (Global Positioning System) یا به اختصار GPS، توسط ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی شد. به موازات تاسیس تریمبل نواستار (NavStar) اولین ماهواره جی پی اس در همان سال، به فضا پرتاب گشت.

 در سال ۱۹۸۲، تریمبل (Trimble) تلاش کرد تا از اولین ماهواره سیستم تعیین موقعیت جهانی (Global Positioning System) یا به اختصار GPS پرتاب شده نهایت بهره را ببرد. در همین راستا اولین محصولات خود را در حوزه اندازه گیری های دقیق برای کاربری های هیدروگرافی و نقشه برداری زمینی به بازار عرضه کرد.

 در سال ۱۹۸۹، تریمبل (Trimble) شروع به طراحی تکنولوژی جی پی اس تفاضلی (Differential GPS) یا به اختصار DGPS کرد تا بتواند از این طریق صحت تعیین موقعیت را افزایش دهد.

 در سال ۱۹۹۰، تریمبل (Trimble) سهام خود را به نام TRMB در بازار NAZDAQ به صورت عمومی به اشتراک گذاشت. همچنین سیستم اینمارست-سی (Inmarsat-C) تریمبل (Trimble) موجب گشت تا کشتی ها و کامیون ها بتوانند زمان رسیدن خود را به مقصد از طریق یک پایگاه مرکزی اشتراک بگذارند.

 در سال ۱۹۹۲، تریمبل (Trimble) تکنولوژی تعیین موقعیت دقیق آنی (Real Time Kinematic Positioning) یا به اختصار RTK را بنا کرد. این تکنولوژی به صورت لحظه‌ای موقعیت جی پی اس (GPS) را به روز می کند، که این مهم برای نقشه برداران یک انقلاب بزرگ محسوب می گشت. با این تکنولوژی تجهیزات جی پی اس (GPS) امکان تهیه نقشه های توپوگرافی، پیاده سازی (Stake Out)، سیستم های اطلاعات جغرافیایی (Geographic Information Systems) یا به اختصار GIS و کلیه نیازمندیهای نقشه برداری زمینی را به صورت آنی به دست می آورند.

در سال ۱۹۹۸، تریمبل (Trimble) اولین شرکتی بود که جی پی اس (GPS) و تجهیزات ارتباطی سلولار ( Cellular ) را روی یک برد ( Board ) قرار داد. در سال ۱۹۹۹ جی پی اس (GPS) تریمبل (Trimble) در دستگاه ارتباطی با نام Seiko Epson’s Locatio  به کار رفت که اولین ترکیبی از تبلت (Personal Digital Assistant) یا به اختصار PDA، تلفن بی سیم و دستگاه تعیین موقعیت به همراه دوربین در جهان بود.

در سال 2000، تریمبل (Trimble) تیم‌های مشاوره برای ارائه راهکارهای تعیین موقعیت را در بازارهای ساخت و ساز، نقشه برداری و کشاورزی وارد کرد. همچنین در همان سال سیستم داده های سه پایه (Tripod Data Systems) یا به اختصار TDS را تصاحب کرد. یک تحول سخت افزاری و نرم افزاری برای جمع آوری داده در صنایع نقشه برداری زمینی، ساخت و ساز و جی آی اس در همین زمان تریمبل (Trimble) بخش راهکار های موبایل (Mobile Solutions) را جهت ارائه خدمات اینترنتی مکان مبنا برای کاربری های موبایل در سال ۲۰۰۱ راه اندازی نمود.

در سال ۲۰۰۲، تریمبل (Trimble) و کاترپیلار (Caterpillar) نسل بعدی محصولات با راهنمایی خودکار و قابل کنترل را در ماشین آلات صنعتی به بازار عرضه کردند.

در سال ۲۰۰۳، تریمبل (Trimble) کمپانی اپلانیکس (Applanix) در آنتاریو واقع در کانادا را تصاحب کرد. یک تحول عظیم در راستای ترکیب تکنولوژی های جی پی اس (GPS) و سیستم های ناوبری اینرشیا (Inertial Navigation System) یا به اختصار INS را راه اندازی نمودند.

در سال ۲۰۰۴، تریمبل (Trimble) شرکت ژئونو (GeoNav GmbH) را در آلمان تصاحب کرد. این شرکت داده های زمینی جمع‌آوری شده و سفارشی سازی شده را برای کاربری های حدنگاری یا همان کاداستر (Cadastre) در اروپا فراهم می‌کرد. نرم افزار ژئونو (GeoNav) فرایند بهبود گیرنده های روور های ( Rover ) جی پی اس (GPS) تریمبل (Trimble) را تکمیل کرد. جهت افزایش توان ارتباط بی‌سیم (Wireless) شرکت پسیفیک کرست (Pacific Crest) در کالیفرنیا را تصاحب کرد. شرکت پسیفیک کرست (Pacific Crest) پیشرو در صنعت ارتباطات بی سیم (Wireless) و رادیویی (radio) بوده است رادیو های با کیفیت این شرکت، توان تعیین موقعیت رادیویی و بی سیم را در روورهای (Rover) جی پی اس (GPS) تریمبل (Trimble) افزایش داد.

در سال ۲۰۰۶، تریمبل (Trimble) مالکیت‌معنوی کمپانی ایکس، ایگرگ، زد آو جی پی اس (XYZs of GPS) را به دست آورد. این کمپانی راه‌اندازی ایستگاه‌های رفرانس آنی (Continuously Operating Reference Station) یا به اختصار CORS جی.ان.اس.اس (Global Navigation Satellite System) یا به اختصار GNSS و ترکیب مانیتورینگ (Monitoring) و موقعیت دینامیک (DynamicPosition) برای کاربریهای سانتی متر (Centimeter) به دسی متر (Decimeter) و متر (Meter) را بر عهده داشته است. به دست آوردن شرکت ایکس، ایگرگ، زد آو جی پی اس (XYZs of GPS) توسط تریمبل (Trimble) موجب گشت تا زیرساخت‌های لازم برای جی.ان.اس.اس تفاضلی (Differential GNSS) یا به اختصار DGNSS بهبود بخشد و این اطلاعات در اختیار کاربری های ناوبری دریایی، نقشه برداران، عمران، هیدروگرافی، تهیه نقشه و سیستم های اطلاعات جغرافیایی (Geographic Information Systems) یا به اختصار GIS و همچنین کاربری های علمی قرار گیرد.

از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۹، تریمبل (Trimble) بیشتر در حوزه های نرم افزاری، اسکن سه بعدی (3D Scan) و طراحی فعالیت نمود. تا اینکه در سال ۲۰۰۹، تریمبل (Trimble) و آکادمی صنعت و علوم فناوری اطلاعات جین (CASIC-IT) یک تفاهم نامه برای سرمایه‌گذاری در چین نوشتند. این تفاهم نامه که ۵۰ درصد مالکیت آن برای تریمبل (Trimble) و ۵۰ درصد دیگر برای آکادمی صنعت و علوم فناوری اطلاعات جین (CASIC-IT) بوده است، جهت تلفیق دانش این دو مجموعه در امر تعیین موقعیت برای راه اندازی سیستم زیرساخت ایستگاه‌های رفرانس آنی (Continuously Operating Reference Station) یا به اختصار CORS و گیرنده های جی.ان.اس.اس (Global Navigation Satellite System) یا به اختصار GNSS براساس سیستم ماهواره ای کامپس (Compass) در راستای کاربری های عمومی بسته شد.

در سال ۲۰۱۰، تریمبل (Trimble) و روسیه یک تفاهم نامه جهت راه اندازی سیستم فضایی روسیه نوشتند. این تفاهمنامه با نام راشنوجئوست (RusNavGeoSat) در انجمن گلوناس (Glonass) در مسکو به اجرا در آمد، که مشابه تفاهم نامه قبلی ۵۰ درصد و سهم آن مربوط به تریمبل (Trimble) و ۵۰ درصد دیگر آن برای سیستم فضایی روسیه می باشد. این تفاهم نامه مسئولیت راه اندازی و فروش بخش تجاری سیستم زیرساخت ایستگاه‌های رفرانس آنی (Continuously Operating Reference Station) یا به اختصار CORS جی.ان.اس.اس (Global Navigation Satellite System) یا به اختصار GNSS را در ابعاد محلی در روسیه به عهده دارد.

در سال ۲۰۱۱، تریمبل (Trimble) مالکیت های اصلی مربوط به امنی استار (OmniStar) برای تولید سیگنال های تصحیحاتی جی.ان.اس.اس (Global Navigation Satellite System) یا به اختصار GNSS را به دست آورد. این دستاورد موجب گشت تا تریمبل (Trimble) بتواند، توان خود را در بحث ارسال تصحیحات زمینی برای کاربری های کشاورزی، تهیه نقشه و سیستم های اطلاعات جغرافیایی (Geographic Information Systems) یا به اختصار GIS گسترش دهد. در آوریل همان سال تریمبل (Trimble) بخش خصوصی شرکت اشتک (Ashtech S.A.S) را به همراه مقرر اصلی و توابع آن در فرانسه به تصاحب درآورد. با این دیدگاه سیستم تریمبل اسپکترا (Trimble Spectra) بهبود بخشیده شد.

سال‌های بعد نیز تریمبل (Trimble) تمرکز خود را بر صنایع دیگر قرار داد. از سال ۱۹۹۹ تاکنون از ارزش سهام تریمبل ۲۷۰ میلیون دلار به بیش از ۲.۳ میلیارد دلار در سال 2016 رسیده است.

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا