Hiro

تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس

شباهت جی پی اس و جی پی آر اس

جی پی اس و چی پی آر اس از لحاظ دیکته ای شباهت زیادی دارند و تنها یک حرف باهم دیگر تفاوت و اختلاف دارند. این شباهت باعث شده بعضی از مردم آنها را باهم اشتباه بگیرند. و بجای همدیگر آنها را بکار برد در صورتی که تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس بسیار است. تفاوت آنها به حدی است که به هیچ عنوان نمیتوان از آنها بجای یکدیگر استفاده کرد.

اصلی ترین فرق gps و gprs

همانطور که پیش تر گفتیم این دو تفاوت زیادی باهم دارند اما اگر بخواهید با اصلی ترین تفاوت آنها آشنا شوید این است که که جی پی اس برای موقعیت یابی بکار میرود. اما جی پی آر اس به منزله و معنی خدمات رادیویی بسته های اطلاعاتی است. در اصل جی پی آر اس یکی از نسل های شبکه جی اس ام است.

قدمت gprs و gps

استارت کار جی پی آر اس حدودا از سال 1994 زده شد. بعد از آن درسال 1997 تا حدی مورد قبول عموم قرار گرفت  نهایتا در سال 1999 به مرحله نهایی خود رسید. در این سال جی پی آر اس با پیشرفت های بسیاری مواجه شد. قابل ذکر است که اخیرا با مورد توجه قرار گرفتن تیری جی (3جی) چی پی آر اس ها تا حدود زیادی فراموش شده اند. در نتیجه به این نتیجه میرسیم که این دو تنها فقط در کلمه و ظاهر به هم شبیه هستند. و تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس بسیار شدیدتر از چیزی است که به نظر می آید.
جی پی اس بطور خلاصه یک سیستم و دستگاه موقعیت یابی ست اما در مقابل جی پی آر اس سرویس اطلاعاتی است که در گوشی موبایل بکار میرود. موقعیت مکانی شما بصورت دقیق روی زمین توسط جی پی اس مشخص میشود در مقابل جی پی آر اس برای استفاده کاربران از اینترنت مورد استفاده قرار میکیرد مانند استفاده از اپلیکشن هایی مثل اینستاگرام یا وبگردی یا سرچ در گوگل.

کاربردهای gps و چی پی آر اس

جی پی اس  یا سیستم موقعیت یابی برای پیدا کردن مکان مورد نظر و بدست آوردن اطلاعات بکار میرود. سیستم جی پی اس در شرایط آب و هوایی گوناگون داده های مورد نظر مهندسین و کاربران را با دقت ارائه میدهد. جی پی اس متشکل از بیست و چهار ماهواره است که در مدار زمین است. جی پی آر اس امان همانگونه که گفتیم  در گوشی ها بکار میرود و همان کار اینترنت فور جی و … های امروزی رو انجام میدهد. از دیگر کابردهای جی پی آر اس تماشا کردن ویدیو، دانلود کردن، ایمیل زدن و … نیز میباشد. برای آشنایی بیشتر با تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس همراه ما باشید.

کاربرد جی پی اس و جی پی ار اس
جی پی آر اس و جی پی اس دارای کاربردهای متنوعی هستند

مهم ترین کاربردهای جی پی آر اس

 • وب گردی
 • تماشای ویدئو
 • دانلود فایل های گوناگون
 • استفاده از اپلیکیشن های متفاوت
 • فرستادن و دریافت ایمیل

مهم ترین کاربردهای جی پی اس

 • موقعیت یابی برای ارتش  و نظامیان
 • موقعیت یابی برای خودرو
 • پیدا کردن اطلاعات یک مکان برای مهندسان

اصلی ترین هدف از طراحی جی پی اس چیست؟

اولیه و مهم ترین هدف از طراحی این تکنولوژی برای رسیدن به تارگ نظامی و ارتشی بود. اما بعد از گذشت سال ها و بوجود آمدن پیشرفت های متفاوت، آن در اختیار عموم مردم قرار گرفت و توانستند استفاده های متعدد از آن کنند. جی پی بصورت شبانه روزی و بیست و چهار ساعته کار میکند آن هم بصورت جهانی. از دیگر مزیت ای استفاده آز آن رایگان بودنش است. چی پی اس امروزه با استقبال شدید مردم مواجه شده و اکثر افراد در روز به آن نیاز دارند. همچنین هیچ سیستم و یا اختراعی تا کنون نتوانسته جای جی پی اس را بگیرد.

هدف استفاده از جی چی اس
از جی پی اس برای موقعیت یابی دقیق استفاده میشود

ردیاب، کاربرد فوق العاده جی پی اس

یکی دیگر از مهمترین نیاز هایی که بوسیله جی پی اس ها برطرف میشود ردیاب های مختلف است، این ردیاب ها مصارف مختلفی دارد و برای بسیاری وجودش حیاتی است. از جمله این ها ردیاب سالمندان است. این دستگاه برای حفاظت از افراد سالمند ساخته شده. به کمک آن میتوان از افراد سن بالا و کم توان بصورت دقیق مراقبت کرد. و آن ها را تحت نظر گرفت تا اتفاق ناگواری برایشان رخ ندهد. تمامی ردیاب هایی که بوسیله جی پی اس کار میکنند دارای یک انتن داخلی هستند. بوسیله آنها اطلاعات مورد نیاز کاربران رد و بدل میشود. در کنار اینگه جی پی اس دارای کاربردهای بی شمار است. اما اصلی ترین کاربرد آن ردیاب برای مسیریابی میباشد.

مزایای دریافت اینترنت گوشی بوسیله جی پی آر اس

شما هر زمان از شبانه روز میتوانید با استفاده از آن به اینترنت وصل شوید. سرعت بسیار بالای اینترنت دریافتی نیز زبان زد است.سرعت آن در مقابل دیگرخطوط اینترنتی و ارتباطی بسیار بالا است. یکی دیگر از مزیت های جی پی آرس که در مقاله تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس به آن اشاره میکنیم مقرون به صرفه بودن آن است.مقدار هزینه ای که برای شما محسابه میشود بصورت دقیق به اندازه دیتایی است که دریافت یا ارسال میکنید. در زمان قطعی اینترنت هیچ گونه هزینه ای برای شما حساب نمیشود. ناگفته نماند که جی پی آر اس از پهنای باند وسیعی برخوردار است. این نیز باعث میشود کاربران برای فرستادن دیتا از سرعت خوبی برخوردار باشند.

دریافت اینترنت با جی پی آر اس
اینترنت جی پی ار اس دارای کیفیت و سرعت خوبی است

3 فرق gps و gprs

 1. کانکشن های جی پی آر اس بوسیله برج های روی زمین صورت میگیرد. اما در ارتباط جی پی اس بوسیله ماهواره های ( بیست و چهار ماهواره) مدار زمین صورت میگیرد.
 2. جی پی آر اس برای دادن خدمات به کاربران کار میکند. در صورتی که جی پی اس یک سیستم موقعیت یابی است که به وسله ماهواره فعالیت میکند.
 3. جی پی آر اس برای شروع کارش تنها با یک ایستگاه زمینی مینواند کار کند ولی جی پی اس دست کم به 3 عدد نیاز دارد.
نتیجه گیری در مورد تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس

در این مقاله ابتدا در مورد شباهت این دو دستگاه صحبت شد که تنها از لحاظ ظاهری و دیکته ای میباشد. در ادامه در مورد تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس صحبت کردیم که بسیار شدید است و کاربردهای گوناگونی دارند. جی پی آر اس ها کار اینترنت را برای کاربران انچام میدهد. درصورتی که جی پی اس برای موقعیت یابی بکار میرود.

سوالات متداول در مورد تفاوت gps و جی پی آر اس

جی پی آر اس چیست؟

جی پی آر یک سیستم اینترنت و وب گردی است. مثل 4جی

جی پی اس چیست؟

جی پی اس یک سیستم موقعیت یابی دقیق است.

مهم ترین تفاوت جی پی اس و جی پی آر اس کدام است؟

جی پی آر اس برای شروع کارش تنها با یک ایستگاه زمینی مینواند کار کند ولی جی پی اس دست کم به 3 عدد نیاز دارد.

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا