Hiro

طرح سیماک

سیماک یک زیرساخت نرم‌افزاری دانش‌بنیان، یکپارچه و جامع برای مدیریت بهینه امور املاک و نیز تسهیل و تسریع کارهای مقدماتی سرمایه‌گذاری و شکل‌گیری فعالیت‌های اقتصادی است که در تاریخ 1395.04.15 به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی رسیده و در تاریخ 1396.02.13 به عنوان پروژه اولویت‌دار اقتصاد مقاومتی از سوی معاون اول رئیس­ جمهور ابلاغ شده است. اجرای این پروژه در سطح کشور برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفته و این وزارتخانه نیز در زیرمجموعه خود، اجرای آن را به شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران محول کرده است. این مصوبه در دو جهتِ بسیار اساسی، استقرار سیماک را در کشور رقم زده است: جهت اول یا زیرپروژه سوم: عملیاتی‌سازی سیماک برای صدور تمام مجوزهای ساخت و ساز املاک در سطح کشور، در داخل و خارج شهرها و روستاها است که توسط شهرداری‌ها، بخشداری‌ها، دهیاری‌ها و با دخالت کمیسیون‌های قانونی مثل ماده 100، ماده 99 و ماده 5 و نیز بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و نظام‌مهندسی ساختمان صورت می‌گیرد. کل این فرآیندها با سیماک به صورت الکترونیکی، با شفافیت کامل و رعایت ضوابط اساسی و محاسبات صحیح و غیرقابل دخل و تصرف عوارض مربوطه انجام می‌شود. جهت دوم یا زیرپروژه چهارم: عملیاتی‌سازی سیماک به عنوان بستر یکپارچه برای استعلامات میان‌دستگاهی اماکن و املاک که عمدتاً برای تسهیل و تسریع استعلامات قانونی مورد نیاز برای اجرای طرح‌های تولیدیِ صنعتی، معدنی، کشاورزی، خدماتی (از جمله حوزه‌های گردشگری)، مدیریت مشاغل و صنوف که میان 28 دستگاه اجرایی ردّ و بدل می‌شود مصوب شده است.  

وضعیت طرح سیماک تا پایان سال 1399:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان آذربایجان شرقی:

اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک (زیر پروژه سوم) در استان آذربایجان شرقی از 8 شهریورماه 1396 آغاز شده و کارگاه آموزشی پروژه با ظرفیت 50 فراجو در محل اداره کل پست استان فعال است. هم‌چنین، افزون بر دفتر مدیریت پروژه، دفتر هماهنگی پروژه نیز راهبری پروژه در سطح استان را برعهده دارد. اقدامات انجام شده تا پایان دی‌ماه 1396 عبارت است از 1- گردآوری اطلاعات‌پایه 58 دهیاری و نظام‌مهندسی بخش مرکزی و بخش خسرو شاه شهرستان تبریز و همه دهیاری‌های شهرستان‌های اسکو، مراغه و هریس؛ 2- تهیه نقشه محدوده 58 دهیاری دو بخش شهرستان تبریز و بیش از 100 دهیاری شهرستان مراغه.

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان اصفهان:

اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک (زیرپروژه سوم) در استان اصفهان از 14 مردادماه 1396 آغاز شده و کارگاه آموزشی پروژه با ظرفیت 20 فراجو در محل اداره کل پست استان ایجاد شده است. دفتر هماهنگی پروژه نیز مشغول فعالیت است. اقدامات انجام شده تا پایان دی‌ماه 1396 عبارت است از 1- گردآوری اطلاعات‌پایه دهیاری‌ها، بخشداری‌ها و شهرداری‌ها و نیز اطلاعات‌پایه نظام‌مهندسی شهرستان مرکزی و ثبت آن‌ها در سامانه سیماک 2- گردآوری و ثبت نقشه محدوده دهیاری‏ها، بخشداری‏ها و شهرداری‏های شهرستان مرکزی به جز شهرهای زیار، بهارستان و قهجاورستان که هنوز طرح تفضیلی آن‌ها مصوب نشده است.

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان البرز:

استان البرز، از استان‌های پیشگام در اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک است؛ به گونه‌ای که اجرای این پروژه در استان البرز چند ماهی پیش از تصویب آن در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی کلید خورد. زیرپروژه سوم سیماک در البرز در 25 اسفندماه 1394 با به‌کارگیری سامانه یکپارچه مدیریت املاک در 30 دهیاری و زیرپروژه چهارم نیز در تیرماه 1395 با آموزش کارشناسان 10 دستگاه اجرایی منتخب آغاز شد. کارگاه سیماک در استان البرز با ظرفیت 30 نفر در محل اداره کل پست این استان دایر است و کار آموزش دهیاران، کارشناسان شهرداری‌ها و سایر دستگاههای اجرایی ذیربط ملک همچنان ادامه دارد. آمارهای موجود نشان می‌دهد با راه اندازی سامانه سیماک در البرز، زمان پاسخگویی به استعلامات حوزه املاک در دستگاههای بهره‌بردار به یک پنجم کاهش یافته است. با توجه به پیشرفت قابل ملاحظه پروژه در استان البرز، برنامه توسعه دفتر هماهنگی پروژه و آموزش اعضای تازه آن آغاز شده است.

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان ایلام:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان خراسان جنوبی:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان خراسان رضوی:

اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان خراسان رضوی از 29 مهرماه 1396 آغاز شده و کارگاه آموزشی پروژه در حال آماده‌سازی است. هم‌چنین، افزون بر دفترمدیریت پروژه، دفتر هماهنگی پروژه، پیشبرد پروژه سیماک در سطح استان را برعهده دارد. اقدامات انجام شده تا پایان دی‌ماه 1396 عبارت است از 1- گردآوری اطلاعات پایه دهیاری‌ها و بخشداری‌ها و نظام‌مهندسی شهرستان مشهد و درج آن‌ها در سامانه سیماک؛ 2- تهیه نقشه محدوده دهیاری‌های شهرستان مشهد.

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان خوزستان:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان زنجان:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان فارس:

اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان فارس از 21 شهریورماه 1396 آغاز شده و کارگاه آموزشی پروژه با ظرفیت 50 فراجو در محل اداره کل پست استان فعال است. هم‌چنین، افزون بر دفتر مدیریت پروژه، دفتر هماهنگی پروژه، راهبری پروژه سیماک در سطح استان را بر عهده دارد. اقدامات انجام شده تا پایان دی‌ماه 1396 عبارت است از 1- گردآوری اطلاعات‌پایه 142 دهیاری، 3 بخشداری، شهرداری داریون و اطلاعات‌پایه نظام‌مهندسی شهرستان شیراز و درج آن‌ها در سامانه سیماک؛ 2- تهیه نقشه محدوده دهیاری‌های شهرستان شیراز و بارگذاری آن‌ها در سامانه؛ 3- گردآوری اطلاعات‌پایه 119 دهیاری و 4 بخشداری شهرستان مرودشت درج آن‌ها در سامانه؛ 4- دریافت نقشه محدوده دهیاری و بخشداری‌های سراسر استان و تدقیق و بارگذاری بخشی از آن‌ها در سامانه.

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان قم:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان فارس:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان گیلان:

پیشینه استقرار سامانه سیماک در استان گیلان به پیش از تصویب این پروژه ملی در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بازمی‌گردد. نخستین بار از 20 بهمن ماه سال 1394 به صورت پایلوت و در سطح زیرپروژه سوم در 7 شهرداری و 30 دهیاری استان اجرا و موجب شد که پس از تصویب پروژه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، استان گیلان در زمره استان‌های پیشرو در اجرای این پروژه قرار گیرد. زیرپروژه چهارم نیز از 17 فروردین ماه 1396 آغاز شد. بدین منظور، سه کارگاه آموزشی در سطح استان ایجاد شد که نخستین آنها به ظرفیت 50 نفر در اداره کل پست استان برپاست و دو کارگاه دیگر در شهرهای لاهیجان و تالش، مجموعا با ظرفیت 70 نفر فعال هستند. در حال حاضر، دفاتر مدیریت پروژه (PMO) و هماهنگی پروژه (PCO) آموزش کاربران دستگاههای اجرایی و استقرار سامانه سیماک در آنها را دنبال می‌کنند.

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان لرستان:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان مازندران:

مازندران چهارمین استان پیشرو در اجرای پروژه اقتصاد مقاومتی سامانه یکپارچه مدیریت املاک (سیماک) است. زیر پروژه سوم سیماک در این استان از 12 مردادماه 1396 با حضور شماری از مقام‌های استانی آغاز شد و اجرای آن با سرعت قابل قبولی ادامه دارد اما زیرپروژه چهارم هنوز به اجرا درنیامده است. در حال حاضر، دفاتر مدیریت پروژه (PMO) و هماهنگی پروژه (PCO) در محل اداره کل پست استان مستقر شده‌اند و کار آموزش کارشناسان واحدهای بهره‌بردار و استقرار سامانه سیماک در این واحدها را برعهده دارند. بدین منظور دو کارگاه آموزشی در شهرستان‌های ساری و بابل هریک با ظرفیت 60 نفر تجهیز شده است.

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک در استان کرمان:

پروژه اقتصاد مقاومتی سیماک (زیرپروژه سوم) در استان کرمان به عنوان استان پایلوت، کار خود را با استقرار سامانه سیماک در 6 دهیاری در سال 1391 و سپس در 22 شهرداری در سال 1392  آغاز کرد و تا پیش از تصویب پروژه در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این پروژه مجموعاً برای 25 شهرداری، 582 دهیاری و 7 دستگاه اجرایی از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرا شد. زیرپروژه چهارم سیماک نیز برای 26 دستگاه اجرایی ذی‌ربط ملک از مهرماه 96 آغاز شده است. در حال حاضر کارشناسان دفتر مدیریت پروژه و دفتر هماهنگی پروژه استان مشغول به کار هستند که کلیه موارد مربوط به آموزش، استقرار، پشتیبانی دستگاه‌های بهره‌بردار را به عهده دارند. همچنین یک کارگاه آموزشی دائم با ظرفیت 50 نفر در محل اداره کل پست استان راه‌اندازی شده است. در کنار این کارگاه، کارگاه‌های موقت آموزشی در شهرستان‌های مختلف ایجاد می‌شوند که از آن جمله می‌توان به کارگاه‌های جیرفت، قلعه گنج، منوجان و کهنوج با ظرفیت 50 نفر اشاره کرد.  

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا