Hiro

کاربرد جی پی اس نقشه برداری
شاید همه ی ما با شنیدن نام جی پی اس تنها موردی که سریعا به ذهن مان خطور می کند، ردیاب و پروسه های ردیابی به وسیله ی این دستگاه باشد در حالیکه کاربرد جی پی اس امروزه فراتر از این موضوع می باشد. همانطور که قبلا هم گفتیم جی پی اس ها بر اساس نوع کاربری و هدفی که برای استفاده دارند انواع مختلفی را شامل می شوند که عبارتند از نقشه برداری، پروژه های عمرانی، کوهنوردی، کایت سواری، سفر در مناطق ناشناس، قایق رانی و کشتیرانی و …… که شاید موارد معدودی از کاربردهایی باشد که این دستگاه در زندگی این روزهای ما دارد. در این مطلب به بررسی کاربرد جی پی اس در نقشه برداری پرداخته و  مزیت های استفاده از این وسیله را در نقشه برداری اشاره می کنیم. نقشه برداری به وسیله جی پی اس

جی پی اس چگونه در نقشه برداری به ما کمک می کند؟

  جی پی اس آنجایی اهمیت نقش خود را نشان می دهد که استفاده از آن در طبیعی و دقیق بودن نقشه یکی از اصولی می باشد که باعث می شود نقشه کش حرفه ای را از از نقشه کش غیر حرفه ای جدا کند. شرکت ها با استفاده از این دستگاه جی پی اس برای نقشه برداری هم به کار و فعالیت خود سرعت دادند و هم اطلاعاتی را که توسط این دستگاه به دست آورده بودند بسیار دقیق بود که خود این موضوع عاملی برای استفاده ی بیش از پیش از این دستگاه شد. در واقع با استفاده از جی پی اس از تمامی عوارض طبیعی مانند کوه و رودخانه و دشت ها و دیگر پستی بلندی های زمین به صورت دقیق نقشه برداری می شود. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید یکی از اولین مزایای استفاده از جی پی اس کاربرد این دستگاه در زمینه ی نقشه برداری بود و این دستگاه کمک بسیار بزرگی به افراد حاضر در این زمینه کرد . در نتیجه ی استفاده از جی پی اس برای نقشه برداری اطلاعات بسیار دقیق به دست می آید و راحتی کار بسیار زیاد بود. برخی از مواردی که می توان به کمک جی پی اس نقشه برداری انجام داد عبارتند از :
 • نقشه برداری کارامتری
 • فتوگرامتری به صورت Real Time
 • نقشه برداری هیدروگرافیک
 • نقشه برداری دقیق بر روی زمین
 • فتوگرامتری بدون کنترل زمینی
 • انبوه سازی شبکه ژئودتیک

مزایای استتفاده از جی پی اس

 کاربرد جی پی اس در نقشه برداری و مزایای آن :

جی پی اس های نقشه برداری علاوه بر مواردی که گفته شد و کاربردهای قراوانی که دارند، مزایای دیگری نیز نسبت به روش ها و تجهیزات سنتی دارند که به صورت زیر می باشد:
 • صرفه جویی در هزینه : یکی از مزایای این جی پی اس ها برای نقشه برداری، صرفه جویی در هزینه های پروژه می باشد. استفاده از این دستگاه حتی اگر خود شما این دستگاه را نداشته باشید و مجبور شوید که این دستگاه را از شرکت هایی که دارند اجاره کنید، بازهم برای شما کاملا مقرون به صرفه می باشد و نسبت به تجهیزات قدیمی و روش های سنتی بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.
 • صرفه جویی در زمان :  از دیگر مزایای استفاده از جی پی اس های نقشه برداری، صرفه جویی در زمان می باشد. شاید کاری که یک نفر با یک دستگاه جی پی اس نقشه برداری در مدت یک روز  انجام می دهد، معادل کاری می باشد که چندین نفر بخواهند به روش های قدیمی در طول چندین هفته و بعضا یک ماه این کار را انجام دهند.
 • مدلسازی دقیق : این جی پی اس ها به سادگی به مدلسازی محدوده ی مورد نظر برای نقشه برداری می پردازند. وقتی در محدوده ای که شما برای نقشه برداری انتخاب کرده اید عوارض طبیعی و غیر طبیعی مانند کوه، درخت، رودخانه، خیابان، ساختمان و …. وجود داشته باشد، این موارد به طور کامل در مدل سازی ما لحاظ می شود.
 • ثبت بر روی سیستم های جغرافیایی :
 • با ثبت اطلاعات توسط جی پی اس های نقشه برداری ، قابلیت مشاهده اطلاعات نقشه برداری شده بر روی نقشه و سیستم های اطلاعاتی وجود دارد. این سیستم ها پس از ذخیره سازی و بررسی اطلاعات، از آنها به عنوان اطلاعات مرجع استفاده می کنند.
 • عدم محدودیت تجهیزات نقشه برداری : مهمترین مزیتی که جی پی اس نقشه برداری نسبت به دستگاه های قدیمی و مرسوم در این زمینه دارد این است که نیازی نیست شما حتما از محدوده ای نقشه برداری کنید که حتما در حیطه ی دید شماست. تنها موردی که لازم است این است که این نقطه از آسمان دید خوبی داشته باشد. همچنین در این روش بر خلاف روش های سنتی اصلا ارتفاع نقاط اهمیتی ندارد.

جی پی اس نقشه برداری از نظر تعداد فرکانس

انواع گیرنده های جی پی اس نقشه برداری از نظر تعداد فرکانس :

 
 • گیرنده های نقشه برداری تک فرکانسه:

  این گیرنده ها دریافت کننده موج L1  می باشند و قابلیت بازگشایی کد C/A را دارا می باشند. قدرت اصلي این دستگاه ها در تعيين موقعيت ،تفاضلي مي باشد. میزان دقتی که این دستگاه در تعیین نقاط دارد، بعد از پردازش كمتر از يك سانتي متر خواهد بود. از گیرنده های نقشه برداری تک فرکانسه برای تكثير شبكه نقاط نقشه برداری، استفاده می شود. چون این گیرنده ها فقط دریافت کننده ی موج L1 می باشند به همین خاطر این دستگاه ها براي نقاط شهري مناسب نمي باشند و در صورت قطع ارتباط ماهواره، به زمان زیادی براي توجيه مجدد نیاز دارند.
 • گیرنده های نقشه برداری دو فرکانس :

  این نوع از گیرنده ها دو نوع از امواج L1 و L2  را دریافت می کنند و توانایی رمزگشایی کد C/A، P، L2C را دارند. دقت تعیین موقعیت در این گیرنده ها در حالت تعیین موقعیت مسطحاتی 3 تا 5 میلیمتر و در حالت تفاضلی 1 تا 3 سانتی متر است. مهمترین و قابل توجه ترین قابلیتی که این دستگاه دارد دریافت موجL2  است.
 • گیرنده های سه فرکانس :

  همانطورکه از نام این گیرده های مشخص می باشند این گیرنده قابلیت دریافت سه فرکانس را دارد یعنی یک فرکانس علاوه بر مواردی که گیرنده دو فرکانس دریافت می کرد. همانطور که در گیرنده دو فرکانس هم گفته شد امواج L1  و L2  را دریافت می کنند ، این گیرنده علاوه بر آن دو فرکانس، فرکانس L5  رو هم دریافت می کند.
  در نهایت با توجه به اینکه امروزه مقرون به صرفه بودن هر کاری در وقت و هزینه بسیار حائز اهمیت است، شاهد گسترش روز افزون جی پی اس های نقشه برداری هستیم که نسبت به تجهیزات قدیمی و سنتی موجود در این زمینه بسیار خوب عملکرده اند و به همین دلیل هم امروزه بسیاری از شرکت های فعال در حوزه نقشه برداری ، خود را مجهز به این وسیله کرده تا بتوانند از مزایای این دستگاه استفاده کنند.  

گیرنده های جی پی اس با ارتباط با ماهواره ها به مدلسازی محدوده مورد نظر می پردازند و تمامی عوارض مانند  کوه و دشت وخیابان و …. را در مدلسازی خود لحاظ می کنند.

استفاده از جی پی اس های نقشه برداری باعث صرفه جویی در زمان و صرفه جویی در هزینه و مدلسازی دقیق محدوده مورد نظر شده و این دستگاه ها نسبت به دستگاه های قدیمی و سنتی هیچ گونه محدودیتی ندارند

گیرنده های نقشه برداری تک فرکانسه ، گیرنده های نقشه برداری دو فرکانس و گیرنده های نقشه برداری سه فرکانس

Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email
Share on print

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا