Hiro

GNSS چیست؟ پاسخ در سایت هیروگنس

GNSS در لغت

جی ان اس اس یا GNSS کوتاه شده عبارت Global navigation satellite system  می باشد. جی ان اس اس در لغت به معنای سیستم ناوبری جهانی ماهواره مبنا است. در پاسخ به سوال GNSS چیست؟ می توان گفت این سیستم عملکردی شبیه به GPS دارد ولی یک تفاوت با این سیستم دارد. تفاوت این دو سیستم با یکدیگر این است که جی پی اس ار ماهواره های ساخته شده در یک کشور را شامل می شود اما جی ان اس اس مجموعه ای است که از ماهواره های ساخت کشورهای مختلف تشکیل می شود.

عملکرد GNSS

جی ان اس اس از امواجی که طرف ماهواره های موجود در مدار دریافت می کند و با کمکی که از گیرنده های زمینی می گیرد می تواند محل دقیق یک نقطه را در فضای سه بعدی مشخص کند. این سیستم از سیستم های مختلفی تشکیل شده است برخی از این سیستم ها عبارتند از:

 • GPS که متعلق به ایالت متحده آمریکا است.
 • GALILEO مربوط به اتحادیه اروپا
 • Compass متعلق به کشور چین
 • Beidou مربوط به کشور چین
 • GLONASS برای کشور روسیه می باشد.
جی ان اس اس چگونه کار می کند؟ پاسخ در سایت هیروگنس
ارسال امواج به زمین توسط ماهواره ها

در پاسخ به سوال GNSS چیست؟ باید گفت یک ماهواره مبنا است و جی پی اس زیر مجموعه این ماهواره است. مبنای این سیستم ارسال امواج است که به کمک آن موقعیت تعیین می شود.

GNSS چه کاربردی دارد؟

برای اینکه متوجه شوید GNSS چیست؟ لازم است با کاربردهای آن به خوبی آشنا شوید. این سیستم کاربردهای بسیار زیادی دارد که عبارتند از:

 • امور نظامی که مهم ترین کاربرد این سامانه است.
 • ناوبری
 • تنظیم کردن زمان
 • عملیات نجات
 • نقشه های جغرافیایی و برای درج اطلاعات
 • رهگیری کردن اشیا
 • در علومی مانند ژئوفیزیک
 • نقشه برداری
 • حمل و نقل
 • هواشناسی
کاربردهای مختلف جی ان اس اس در سایت هیروگنس
ارسال اطلاعات دقیق توسط ماهوار های جی ان اس اس

با نگاهی به دامنه کاربرد سامانه جی ان اس اس متوجه تاثیر بسیار مهم آن در زندگی می شوید.

GNSS در نقشه برداری

در پاسخ به سوال GNSS چیست؟ باید گفت از ابزار اصلی مهندسان است که از آن برای نقشه برداری استفاده می کنند. به کمک این ابزار می توان کارهای زیر را برای نقشه برداری انجام داد:

 1. تهیه نقشه
 2. برداشت اطلاعات نقاط مختلف
 3. پیاده سازی کردن نقاط
 4. می تواند حریم یک فضای مشخص را بر روی زمین تعیین کند.

GNSS و کاربردهای نظامی

در واقع می توان گفت دلیل اصلی طراحی جی ان اس اس برای کارهای نظامی است. این سامانه این امکان را برای ارتش ها فراهم می کند که موشک های خود را با دقت بیشتری به سمت هدف شلیک کنند. به کمک این سامانه خطا رفتن موشک ها کاهش چشمگیری می یابد.

از دیگر کاربردهای آن در امور نظامی می توان به تعیین موقعیت حتی در شرایط سخت برای نیروها اشاره کرد. ارتش ها برای بالا بردن قدرت خود به است سیستم نیازمند هستند. در حقیقت این جی ان اس اس یک نیروی کمکی فوق العاده برای ارتش ها است.

GNSS در هواشناسی

GNSS چیست؟ می توان گفت یک سامانه برای پیش بینی دقیق وضعیت آب و هوا است. امواج جی ان اس اس از لایه های جو عبور می کنند به همین دلیل می توانند به دانشمندان کمک های زیادی در مورد مقدار بخار موجود در تروپسفر کنند. سامانه هایی که پیش بینی وضعیت آب و هوا را انجام می دهند از جی ان اس اس استفاده می کنند تا پیش بینی دقیق تری داشته باشند.

جی ان اس اس چه کمکی به هواشناسان می کند؟ پاسخ در سایت هیروگنس
آگاهی از تغییرات آب و هوا با کمک جی ان اس اس

به کمک این سامانه می توان از تغییر دمای کره زمین با خبر شد. زمانی که اطلاعاتی در مورد گرم شدن زمین داشته باشیم می توانیم با آنالیز کردنشان متوجه ارتباط شان با آب شدن یخ های قطبی شویم.

خرید GNSS

امروزه بیشتر امور نقشه برداری به کمک این ابزار انجام می شود. برای خرید جی ان اس اس به سایت هیروگنس مراجعه کنید. شرکت هیروگنس خود تولید کننده انواع GNSS های نقشه برداری است. XIMA S10 و XIMA S10L از جمله جی ان اس اس های این شرکت است که بسیار پرطرفدار هستند.

با خرید از سایت هیروگنس شما علاوه بر اینکه نسب به اصل بودن کالای خریداری شده اطمینان دارید از خدمات پس از فروش و گارانتی معتبر برخوردار می شوید.

سخن پایانی

بطور خلاصه در پاسخ به سوال GNSS چیست؟ می توان گفت یک سامانه است که از سامانه های مختلفی از جمله GPS تشکیل شده است. از کاربردهای اصلی جی ان اس اس می توان به امور نقشه برداری اشاره داشت. مهندسان با استفاده از آن اقدام به تهیه نقشه های بسیار دقیق می کنند.

سوالات متداول درباره GNSS چیست؟

 1. جی ان اس اس در حمل و نقل چه کاربردی دارد؟
  از GNSS برای تعیین دقیق موقیعت کشتی ها، قطارها و … استفاده می شود.
 2. تفاوت اصلی جی پی اس و جی ان اس اس چیست؟
  جی پی اس یکی از زیر مجموعه های جی ان اس اس است و خطای جی ان اس اس از جی پی اس بسیار کمتر است.
 3. GNSS در هواشناسی چه کمکی می کند؟
  با عبور امواج جی ان اس اس از لایه های جو اطلاعات مفیدی در اختیار کارشناسان قرار می دهد که می تواند تغییرات آب و هوایی را پیش بینی کنند.

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

 1. با سلام. جی پی اس، گلوناس و… نوعی سامانه ماهواره ای ناوبری جهانی یا اصطلاحا GNSS هستند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا