Hiro

نحوه کار جی پی اس

جی پی اس چیست و چگونه کار میکند؟

جی پی اس اصلی ترین و بهترین روش و تکنولوژی برای پیدا کردن یک مکان یا لوکیشن خاص است. نحوه کار جی پی اس به این نحو است که با ارتباط گرفتن با بیست و چهار ماهواره نسبت به موقعیت یابی دقیق و درست عمل می‌کند. حتما به دفعات بریا هرکدام از شما پیش آمده که برای پیدا کردن آدرس و محل دقیق یک مکان خاص از جی پی اس استفاده کنید. جی پی اس علاوه بر اینکه برای همه رایگان است. در بیست و چهار ساعت روز در شرایط مختلف بصورت دقیق کار میکند.

آشنایی با گلوناس و گالیله و شباهت آنان به چی پی اس

جی پی اس یک فناوری فوق العاده برای مسیریابی دقیق است که ساخت کشور امریکاست. در سال های دور کشورهای دیگه نیز بیکار ننشسته اند و تلاش کرده اند فناوری مانند جی پی اس تولید کنند که حتی نحوه کار آنها نیز شبیه جی پی اس باشد. در این بین کشور روسیه یک فناوری مشابه جی پی اس با اسم گلوناس را ارائه دادند که به نحوی در برابر جی پی اس کم نیاورند این فناوری ابتدا 24 ماهواره داشته ولی بعد از گذشت سالها تعداد آنان کم شد. گالیله نیز اسم دیگر فناوری دیگری است که توسط اروپاییان ساخته شد تا در زمینه موقعیت یابی خود کفا شوند.

آشنایی با نحوه کار جی پی اس

این فناوری از 24 ماهواره خود که در مدار زمین قرار دارند استفاده میکند. این ماهواره ها هر دو روز دور زمین می چرخند. و در این حین داده و اطلاعاتی را به زمین ارسال میکند. بعد از دریافت اطلاعات توسط سیستم جی پی اس روی آن پردازش مناسب انجام میدهد و بعد از آن بطور دقیق مکان و موقعیت خاص را نسبت به زمین اندازه گیری میکند. نحاسبه ای که توسط جی پی اس انجام میشود در اصطلاح ریاضیات سه ضلعی نام دارد. با استفاده از این روش میزان ارتفاع، سرعت و موقعیت ها محاسبه می شود. جی پی اس با استفاده از کره ها، دایره ها و مثلث ها میتواند هر ارتقاع یا فاصله هر ماهواره  مورد نظر جی پی اس را محاسبه کند. این دایره ها و … ذکر شده در نحوه کار جی پی اس بسیار تاثیر گذار است.

آشنایی با نحوه کار جی پی اس
در این قسمت با جزییات کار gps آشنا میشویم

اصل سه بعدی در نحوه کار جی پی اس

همانطور که بالاتر گفته شد جی پی اس برای انجام محاسبات خود از یک اصل سه بعدی یا سه گانه استفاده میکند. این اصل در نحوه کار جی پی اس بیشار مهم است. جی پی اس با استفاده از همین اصل و با بدست آوردن میزان فاصله خودش از ماهواره ها موقعیتش را مشخص و معین میکند. به این گونه که کانون هر یک از ماهواره ها را به میزان شعاعی که جی پی اس از آن دور است یک کره فرضی در نظر گرفته شود.جی پی اس روی سطوح تمام این کره ها قرار خواهد گرفت. جی پی اس محل برخورد 4 کره فرضی است که بطور دقیق 1نقطه خاص را معینن میکند.کره زمین را هم میتوان بعنوان یکی از این کره ها در نظر داشت.

محاسبه فاصله بین جی پی اس و ماهواره ها

بطور معمول یکی از آنها روی زمین قرار میگیرد. بدین ترتیب موقعیت یابی دقیق سه ماهواره هم میتواند کارآمد و مفید باشد. ولی اگر به دقت بیشتر در محسابه نیاز باشد میتوان از تعداد بیشتری استفاده کرد. یکی دیگر ار نکات مهم در نحوه کار جی پی اس، سیگنال ها هستند. جی پی اس برای محسابه فاصله اش از ماهواره ها از همین سیگنال های رادیویی استفاده میکند. این سیگنال ها که سرعت بسیار بالایی دارند امواج الکترومغناطیسی هم هستند.هر گیرنده اگر بتواند مقدار زمان که سیگنال ها طی کرده اند را بدست آورد میتواند فاصله از هر ماهواره را نیز بدست آورد. ماهواره ها در یک زمان خاص به ارسال کدها میپردازد.در نهایت جی پی اس به پردازش آنها میپرازد.

نقش سیگنال های رادیویی در نحوه کار جی پی اس

زمانی که سیگنال ارسالی از سمت از طرف ماهواره که دارای کد پایانی در زمان ارسال است به جی پی اس انتقال پیدا کند. جی پی اس میتواند با بررسی و تحلیل کدها به میزان تاخیر در واحد زمان پی ببرد. در نتیجه زمان صرف شده را بدست آورد. همچنین حاصل ضرب زمان گفته شده در سرعت انتشار موج ها میزان فاصله جی پی اس از ماهواره را نشان میدهد. بعد از محاسبه فاصله از ماهواره ها موقعیت یابی توسط جی پی اس بصورت دقیق انجام میشود. تمامی گیرنده ها برای بدست آوردن اطلاعات در یک زمان مشخص به سه ماهواره برای محاسبه و حساب کردن طول و عرض. و بدست آوردن دیتا و داده ها به 4ماهواره نیاز دارد. این گونه و در ادامه با رسیدن اطلاعات از هر ماهواره گیرنده میتواند سرعت، مسیر، جهات، فاصله ها و …. محاسبه کند. در ادامه مقاله به نخوه کار جی پی اس در انواع مختلفش میپردازیم.

نقش سیگنال های رادیویی در جی پی اس
سیگنال های ارسالی به موقعیت یابی جی پی اس کمک میکنند

سه دست اصلی دستگاه های چی پی اس

  • Gps mouse

این گروه هیچ دکمه یا صفحه ای ندارد و با استفاده از یک نرم افزار یا کامپیتورمیتواند اقدامات و محسابات در کار جی پی اس را انجام دهد. یکی از نکات مهم در این نوع جی پی اس ها این است که وجود یک لبتاپ یا کامپیتور الزامی است. زیرا بدون سیستم انجان محاسبات امکان پذیر نیست. قیمت آن زیر صد و پنجاه دلار آمریکاست. با نحوه کار جی پی اس در این مدل آشنا شدیم؛ هم اکنون به بررسی دو مدل دیگر جی پی اس ها میپردازی

  • Hand held gps

در این دسته برعکس دسته قبلی نیازی به وجود لبتاپ یا کامپیتور نیست. بطوری کلی در این دسته نحوه کار جی پی اس به لبتاپ نیاز ندارد و میتواند بصورمستقل مورد استفاده کاربران قرار گیرد.این مدل دارای یک صفحه ال سی دی کوچک است که بوسیله آن اطلاعات را نمایش میدهد. همچنین داران انواع و طرح های متفاوتی نیز است.

  • High end gps product

این مدل جی پی اس دارای نقشه و صفحه ال سی دی بزرک است که از طریق آن اطلاعات را نشان میدهد. ارزش این مدل در ایلات متحده امریکا چیزی حدود بیشتر از هزار و پانصد دلار تخمین زده میشود.در بعضی از آنها باید هزینه هایی نسبت زیاد برای بردست آوردن نقشه ها پرداخت کرد.

سه دسته اصلی gps ها
جی پی اس بصورت کلی به سه دسته تقسیم میشود
نتیجه گیری نحوه کار جی پی اس

در این مقاله بصورت کامل به نحوه کار gps آشنا شدیم و نقش سیگنال های رادیویی در محسابه نهایی اطلاعات و فواصل پرداختیم. همچنین با اصل سگانه و استفاده جی پی اس از آن پرداختیم. در پایان نیز با سه نوع مختلف gps آشنا شدیم.
چند مدل جی پی اس وجود دارد؟

جی پی اس دارای سه دسته اصلی است که هرکدام ویژگی های خاص خودشان را دارند

جی پی اس دارای چند ماهواره است؟

این فناوری از 24 ماهواره خود که در مدار زمین قرار دارند استفاده میکند

این فناوری از 24 ماهواره خود که در مدار زمین قرار دارند استفاده میکند

بله در کشورهای اروپایی و روسیه گلوناس و گالیله نیز مورد استفاده قرار میگیرد

اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مقالات مرتبط

مقالات مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا